Size bir telefon kadar yakınız
0212 485 56 56
Dil Seçin
tren

Zed-BULL

(Zed-FULL üretiminden sonra bu cihazın üretimi durdurulmuştur).


Transponder Programlama;
Bu paket özelliğini Transponder Okuma" ve " Transponder yazma" olmak üzere sınıflandırmamız mümkündür.

Transponder Okuma;
Transponder detayları olarak transponder verisi, transponder referansı, transponder tipine bağlı olarak pinkodu, kilometre, şase ve anahtar numarası gösterilir. Bu özelliği kullanmak içi Zed-BULL Bilgisayar Yazılımınızın ana penceresinde bulunan "OKU" butonuna tıklayabilir, Zed-BULL üzerinde bulunan "R" yuşuna basabilir veya Zed-BULL Ana Menüsünde birinci sırada yer alan "Chip Oku" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Transponder Yazma (Kopyalama);
Transponder yazma işlemi Elle giriş ve Kopyalama olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Eğer daha önceden gelmişolan bir aracın transponder datalarını sakladıysanız Elle giriş seçeneğini kullanarak aşağıdaki transponderlere yazma işlemini yapmanız mümkündür.


  • Temik 11
  • Temik 12
  • Megamos 13
  • Megamos 14
  • Philips 33
  • Texas 4C
  • Holden Commodore


Eeprom Ve MCU Uygulamaları;
Zed-BULL'un ana uygulamalarından biri olan Eeprom ve MCU uygulamaları en sık güncellenen ve gün geçtikçe popülerliği artan bir uygulamadır. Bu uygulama hakkında daha detaylı bir incelemede bulunalım.
Eeprom ve MCU (işlemci) nedir?

Eeprom bir güç kaynağına bağlı kalmaksızın içerisinde dijital bilgiyi depolayabilen elektronik hafıza elemanıdır. Bu özelliğinden dolayı araçların immobilizer ünitesinde kullanılır ve araca ait önemli bilgileri güvenli bir biçimde depo eder.

MCu da Eeprom gibi bir entegredir, ancak Eepromdan farklı olarak komut gönderme - alma, üzerinde bulunduğu devre kartındaki diğer elektronik malzemeleri kontrol etme gibi farklı özelliklere sahiptir. MCU ların içerisinde dahili Eeprom bulunmaktadır.

Eeprom ve MCU arasındaki en belirgin farklılık; Eepromlarda 8 bacak, MCU larda ise 28,52,64,112.... gibi çok sayıda bacak bulunmaktadır.

Anahtar ve pin kodu gibi önemli bilgiler MCU ya ait dahili eepromda yada devre kartı üzerinde bulunan harici bir eepromda bulunabilir.

Niçin Eeprom ve MCU ları okutma ihtiyacı duyarız?

Eeprom yada MCU lar anahtar ve/veya pin kodu bilgilerini saklarlar. Bu entegrelerin programlayıcılar (örnek : Zed-Prog) ile hafızasının tamamı okutulur. Okutulan bilgilerin içerisinden gerekli olan anahtar, pin kodu gibi bilgilerin elde edilmesi kısmında profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bu profesyonel yardımı sizlere Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulaması sunmaktadır.

Nezaman Eeprom ve MCU ları okutma ihtiyacı duyarız?

Bazı araçlarda OBD üzerinden anahtar programlama prosedürü bulunmayabilir. Bütün anahtarların kaybolduğu durmlarda, immobilizer ünitesinin tamamen değiştirilmesi gerekir, bu durum hem maliyetli hemde zaman gerektiren bir durumdur, ancak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamaları sayesinde var olan immobilizer sistemine ait anahtarlar tekrardan programlanabilir.

Bazı araçlarda OBD üzerinden anahtar programlama prosedürü bulunabilir ancak OBD programlayıcı mevcut olmayabilir, bu durumda Eeprom ve MCU uygulaması kullanmak gerekir.

Bazen hem OBD üzerinden anahtar programlama prosedürü hem de OBD programlayıcınız mevcut olabilir ancak araçla haberleşme problemi yaşayabilirsiniz, bu durumda Eeprom ve MCU uygulaması kullanmak gerekir.

Bazı durumlarda OBD üzerinden anahtar programlama prosedürü bulunabilir anacak bunun için araca ait güvenlik kodunu girmeniz gerekir, güvenlik kodunun mevcut olmadığı ve obd üzerinden bulunamadığı durumlarda pin kodunu hesaplamak için Eeprom ve MCU uygulaması kullanmak gerekir.

Bazı durumlarda anahtar programlayabilmek için aracın şasesine göre kodlu transponderlerin kullanılması gerekir, bu transponderleri servisten temin edebilirsiniz, ancak bu her zaman mümkün olmamakla birlikte maliyetli ve uzan zaman alan bir iştir. Bunun yerine aracın Eeprom veya MCU sundaki bilgiler kullanılarak aracın şasesine göre kodlu transponderi piyasada kolayca bulabileceğiniz boş transponderler kullanarak üretebilirsiniz, bunun için yine Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarına ihtiyacınız vardır.

Transponder Üretme;
Amaç :Bu uygulamayla uygun fiyatlı boş transponder kullanarak farklı araç gruplarına ait transponderler üretilebilir, bu sayede pahalı fiyatlara her araç için ayrı ayrı transponder bulundurmak yerine sadece belli boş transponder grupları kullanılabilir.Önemli Notlar :
Üretilen transponderler servisten gelen transponderlerin birebir aynısıdır. Boş transponderler kullanılarak transponder maliyeti önemli ölçüde düşmüş olur. Her araca ait farklı transponder stoklamak yerine bir kaç çeşit boş transponder stoklayarak ihtiyaç olduğu taktirde istenilen transponderler üretilerek hem zamandan tasarruf edilmiş olunur hem de transponder karmaşasının önüne geçilmiş olunur. Üretilen transponderler sadece OBD den programlama amaçlı kullanılır. Kopyalama yada eeprom uygulamaları için kullanılmaz. Transponder üretme uygulaması Zed-BULL bilgisayar yazılımı ana penceresinde transponder üretme başlığı altında bulunur.

zprg_masali

Zed-Prog, EEPROM veya İşlemci sökmeden, bilgisayar bağlantısı gerekmeksizin, yalnızca Zed-Bull yardımıyla EEPROM uygulaması yapabilen yeni bir cihazdır. Zed-Prog, Zed-Bull programında belirtilen modüllerden EEPROM'lu modüllerin tamamını ve bu modüllerin büyük çoğunluğunu hiç sökmeden direk maşayla üstten okuyup işlem yapabilmektedir. İşlemcili modüllerin de şimdilik büyük bir kısmında da Zed-Prog ile işlem yapılabilmektedir. Zed-Prog cihazının getirdiği en büyük avantajlardan biri, işlemler yapılırken bilgisayara ihtiyaç duyulmaması, bir diğeri ise modüllerin büyük çoğunluğunda eeprom veya işlemciyi devreden sökmeden doğrudan maşa yardımıyla işlem yapılabilmesidir. Zed-Prog cihazıyla birlikte artık işlemler daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Zed-Prog Kullanma Kılavuzu Versiyon 1.3
Zed-Prog Kullanma Kılavuzu Versiyon 1.3
Zed-PROG Modül 11 Bağlantı Resimleri
Zed-PROG Modül 11 Bağlantı Resimleri

Zed-Prog Eeprom Paketi (Standart Paket) :

Zed-Prog standart Eeprom paketini kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 3, 4, 6, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 28, 29, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 45, 46, 47, 49, 53, 55, 57, 62, 63, 67, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 87, 88, 89, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz. Eeprom paketinin detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Zed-Prog PAKET 1 (MC68HC05E6) :

Zed-Prog standart paket 1 i kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 8, 50, 51 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz . Zed-Prog Paket 1 in detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Zed-Prog PAKET 2 (MC68HC11EA9) :

Zed-Prog standart paket 1 i kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 30, 31, 32 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz . Zed-Prog Paket 1 in detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Zed-Prog PAKET 3 (MC68HC(7)05BXX) :

Zed-Prog standart paket 3 i kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 5, 7, 13, 40, 44, 54 , 56, 60, 66 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz . Zed-Prog Paket 3 in detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Zed-Prog PAKET 4 (MC9S12DGXXX) :

Zed-Prog standart paket 4 i kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 11, 25, 27, 61, 65, 68 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz . Zed-Prog Paket 4 in detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Zed-Prog PAKET 5 (TMS) :

Zed-Prog standart paket 5 i kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 1, 2, 52, 58, 59 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz . Zed-Prog Paket 5 in detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Zed-Prog PAKET 6 (64 Pin Motorola) :

Zed-Prog standart paket 6 i kullanarak Zed-BULL Eeprom ve MCU uygulamalarından 9, 10, 41, 47, 64 numaralı modüllerin uygulamalarını yapabilirsiniz . Zed-Prog Paket 6 in detaylı uygulama listesini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Renault Dacia (OBD A) Kablosu

Zed-BULL ile birlikte kullanılabilen ve Renault-Dacia araçlara OBD2 üzerinden anahtar ve kumanda programlama yapabileceğiniz, kullanımı kolay bir modüldür. 2012 yılına kadar diagnostik olarak anahtar programlanabilen tüm araç uygulamalarını kapsamaktadır. Programlama için pin koduna ihtiyaç duyulmamaktadır. Bilgisayar ile kullanılamamakta, sadece ve sadece Zed-BULL ile birlikte kullanılabilmektedir.

Opel (OBD-B/B2) Kablosu

Zed-BULL ile birlikte kullanılabilen ve Opel araçlara OBD2 üzerinden anahtar ve kumanda programlama yapabileceğiniz, kullanımı kolay bir modüldür. 2012 yılına kadar diagnostik olarak anahtar programlanabilen birçok araç uygulamalarını kapsamaktadır. Programlama için genellikle pin koduna ihtiyaç duyulmamakta, bazı ECU tipleri için pin koduna ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayar ile kullanılamamakta, sadece ve sadece Zed-BULL ile birlikte kullanılabilmektedir.

Daewoo - Chevrolet (OBD-C) Kablosu

Zed-BULL ile birlikte kullanılabilen ve Daewoo-Chevrolet araçlara OBD2 üzerinden anahtar ve kumanda programlama yapabileceğiniz, kullanımı kolay bir modüldür. 2012 yılına kadar diagnostik olarak anahtar programlanabilen birçok araç uygulamalarını kapsamaktadır. Programlama için pin koduna ihtiyaç duyulmamaktadır. Bilgisayar ile kullanılamamakta, sadece ve sadece Zed-BULL ile birlikte kullanılabilmektedir.

Fiat (OBD D) Kablosu

Zed-BULL ile birlikte kullanılabilen ve Fiat-Lancia araçlara OBD2 üzerinden anahtar ve kumanda programlama yapabileceğiniz, kullanımı kolay bir modüldür. 2012 yılına kadar diagnostik olarak anahtar programlanabilen birçok araç uygulamalarını kapsamaktadır. Programlama için pin koduna ve önkodlu anahtara ihtiyaç duyulmaktadır. Araca ait önkodlu anahtar ve pin kodu servisten alınabilir veya yine Zed-BULL eeprom uygulaması ile elde edilebilir. Bilgisayar ile kullanılamamakta, sadece ve sadece Zed-BULL ile birlikte kullanılabilmektedir.

Ford / Mazda (OBD E) Kablosu

Zed-BULL ile birlikte kullanılabilen ve Ford-Mazda araçlara OBD2 üzerinden anahtar ve kumanda programlama yapabileceğiniz, kullanımı kolay bir modüldür. 2012 yılına kadar diagnostik olarak anahtar programlanabilen tüm araç uygulamalarını kapsamaktadır. Programlama için pin koduna ihtiyaç duyulmamaktadır. Bilgisayar ile kullanılamamakta, sadece ve sadece Zed-BULL ile birlikte kullanılabilmektedir.

VAG (OBD F) kablosu

Zed-BULL ile birlikte kullanılabilen ve VAG Grubu(Volkswagen, Audi, Skoda, Seat) araçlara OBD2 üzerinden anahtar ve kumanda programlama yapabileceğiniz, kullanımı kolay bir modüldür. 2012 yılına kadar diagnostik olarak anahtar programlanabilen birçok araç uygulamalarını kapsamaktadır. Programlama için pin koduna ihtiyaç duyulmamaktadır. Harici anteni sayesinde önkodlu transponder oluşturma işlemi gerçekleştirilip programlama kısa sürede yapılabilmektedir. Bilgisayar ile kullanılamamakta, sadece ve sadece Zed-BULL ile birlikte kullanılabilmektedir.

Zed-PROG VE Zed-BULL DOSYALARI

Zed-PROG Driver
Zed-PROG Driver
Zed-BULL Driver
Zed-BULL Driver
Zed-BULL Bilgisayar Yazılımı
Zed-BULL Bilgisayar Yazılımı

OBD MODÜL DRİVER DOSYALARI

VAG OBD Driver
VAG OBD Driver
Renault OBD Driver
Renault OBD Driver
Opel OBD Driver
Opel OBD Driver
Ford OBD Driver
Ford OBD Driver
Fiat OBD Driver
Fiat OBD Driver